Συναυλία με τις χορωδίες Joyful Voices of Inspiration & Nakas Gospel Choir
Εκπαιδευτικό Έτος 2022-2023

Συναυλία με τις χορωδίες Joyful Voices of Inspiration & Nakas Gospel Choir

Την Πέμπτη 13 Ιουλίου, στις 8.30 μ.μ. θα απολαύσουμε όχι μία αλλά δύο χαρούμενες χορωδίες Gospel στην A’ Ελληνική Ευαγγελική Εκκλησία Αθηνών!

Κατευθείαν από τις ΗΠΑ έρχονται οι Joyful Voices of Inspiration με μαέστρο τον Donnell Patterson. Μαζί τους θα εμφανιστεί η Χορωδία Gospel του Ωδείου Φίλιππος Νάκας υπό την καθοδήγηση της Τέρης Βακιρτζόγλου.

JOYFUL VOICES OF INSPIRATION

Η JVOI ιδρύθηκε το 1999, λατρεύει τα ταξίδια και περιοδεύει για συναυλίες σχεδόν κάθε καλοκαίρι. Η χορωδία έχει επισκεφθεί την Ιταλία (δύο φορές), τη Γαλλία, την Ολλανδία, την Ιρλανδία, τη Βραζιλία, την Κόστα Ρίκα, την Αργεντινή, την Ουρουγουάη, τη Βαρκελώνη την Ισπανία και τη Γερμανία και φυσικά διάφορες πολιτείες των ΗΠΑ. Οι Joyful Voices of Inspiration εμφανίζονται συχνά σε εκδηλώσεις για φιλανθρωπικούς σκοπούς στην περιοχή της Βοστώνης.

"Η μουσική Gospel είναι ένα ισχυρό μέσο έμπνευσης, μια μοναδική μορφή τέχνης της Αμερικής. Αποστολή μας είναι να ταξιδέψουμε για να μοιραστούμε την εμπνευσμένη μουσική γκόσπελ με άλλους".

NAKAS GOSPEL CHOIR

Η Nakas Gospel Choir δημιουργήθηκε το 2014 με τακτικούς σπουδαστές μοντέρνου τραγουδιού ως χορωδία μοντέρνας μουσικής υπό τη διεύθυνση της Μαρίνας Σάττι. Από το 2018 διευθύντρια της χορωδίας είναι η παιδαγωγός και σολίστ Τέρη Βακιρτζόγλου και το ρεπερτόριο της χορωδίας περιλαμβάνει κυρίως συνθέσεις από το φάσμα της αφροαμερικανικής κουλτούρας, Gospels, Spirituals, Freedom και Worksongs.
Η χορωδία έχει δώσει πολυάριθμες συναυλίες στην Αίθουσα Συναυλιών του Ωδείου Φίλιππος Νάκας και έχει εμφανιστεί σε συναυλιακούς χώρους όπως το Μουσείο της Ακρόπολης, το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και η Ελληνοαμερικανική Ένωση. Μόνιμος συνοδός πιανίστας  είναι ο Νίκος Κόρπας.

Donell Patterson

Τα διαπιστευτήρια του Donnell Patterson είναι πραγματικά εντυπωσιακά. Παρακολούθησε το Ωδείο της Νέας Αγγλίας και πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Μουσική τόσο στο Πανεπιστήμιο της Νότιας Φλόριντα όσο και στο Χάρβαρντ.

Το 1987, ο Donnell συγκέντρωσε μια ομάδα τραγουδιστών για να σχηματίσει το Patterson Chorale, το οποίο ειδικεύεται σε spirituals και παραδοσιακά γκόσπελ.
Η χορωδία εμφανίστηκε στα εγκαίνια του House of Blues στην Πλατεία Χάρβαρντ. Για πολλά χρόνια, ο Donnell συνόδευε τη χορωδία της κοινότητας του Cambridge υπό τη διεύθυνση του μαέστρου William Thomas. Το 2000 ο Donnell διορίστηκε Διευθυντής Προγράμματος του Roland Hayes School of Music, ενός δημόσιου μουσικού γυμνασίου στο Madison Park. Το 2005 ο Donnell διορίστηκε Διευθυντής Μουσικής του Belmont Hill School. Αξίζει να μνημονευτεί η θητεία του επί 20 και πλέον χρόνια ως Διευθυντή Μουσικής στην Αφρικανική Μεθοδιστική Επισκοπική Εκκλησία St. Paul στο Cambridge της Μασαχουσέτης.

Τέρη Βακιρτζόγλου
Η Τέρη Βακιρτζόγλου είναι ερμηνεύτρια και εκπαιδευτικός της Jazz μουσικής. Γεννήθηκε στην Αθήνα. Σε ηλικία 12 ετών ξεκίνησε να κάνει τα πρώτα της μαθήματα μουσικής, αν και η ενασχόληση της με το τραγούδι είχε ξεκινήσει πολύ νωρίτερα σε χορωδίες.
Το 2004 εισήχθη στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, στην Κέρκυρα. Έντονα επηρεασμένη από την ισχυρή παρουσία του Jazz τμήματος στη σχολή της, αποφάσισε να ασχοληθεί με τον αυτοσχεδιασμό και να δώσει έμφαση στις Jazz σπουδές.

Μετά την αποφοίτησή της το 2010, συνέχισε τις σπουδές της στο Queens College / Aaron Copland School of Music της Νέας Υόρκης, ενώ έλαβε υποτροφίες τόσο από το Ίδρυμα Fulbright, όσο και από το ίδρυμα Ωνάση. Το 2013 ολοκλήρωσε το μεταπτυχιακό της πάνω στη Jazz Vocal Performance και συνέχισε να εργάζεται στη Νέα Υόρκη, όπου εμφανιζόταν παρουσιάζοντας συχνά τα προσωπικά της πρότζεκτ σε χώρους μεταξύ των οποίων το “Le Poisson Rouge”, το “Cornelia St Cafe”, το “Swing 46”, το “Somethin Jazz Club” και το“Silvana”.

Μετά την επιστροφή της από τη Νέα Υόρκη στην Αθήνα, η Terry εμφανίζεται ανάμεσα σε εξαιρετικούς μουσικούς της Jazz, σε μερικούς από τους πιο γνωστούς χώρους, εντός και εκτός της πόλης. Έχει διδάξει ως προσκεκλημένη καθηγήτρια Jazz φωνητικής στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο και αυτή την στιγμή διδάσκει μοντέρνα φωνητικά και αυτοσχεδιασμό στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας, στην Αθήνα και στο Professional Program, στην Γερμανία.

Επιπλέον, τα τελευταία έξι χρόνια συμμετέχει σταθερά στην Αμαξοστοιχία-Θέατρο το “Το Τρένο στο Ρουφ”, όπου μαζί με τους Jazz express παρουσιάζουν μοναδικά αφιερώματα, τα οποία γίνονται μόνιμα sold out. Τη φετινή χρονιά παρουσίασαν το “Franky meets Ella”, μια υπέροχη παράσταση-αφιέρωμα στον Frank Sinatra και την Ella Fitzgerald, γεμάτη ταλέντο, σεβασμό και συγκίνηση.

Άλλωστε, η επικοινωνία συναισθημάτων και η κατανόηση των εαυτών μας μέσα από την μουσική αποτελεί ένα συνεχές ταξίδι ρυθμού και μελωδίας για την Τέρη, που αγαπά τον αυτοσχεδιασμό και τους πειραματισμούς. Η οπτική της γωνία απέναντι στην παραγωγή και στην δημιουργία είναι δυναμική και εκφραστική. Η μουσική της είναι οι ιστορίες και οι non-stop περιπλανήσεις της σε όλα τα παραπάνω μέρη και εμπειρίες, προσφέροντας έτσι τις προσωπικές, τρυφερές πτυχές και εξερευνήσεις της, τόσο στις μελωδίες, όσο και στους στίχους.

Το 2018 κυκλοφόρησε τον πρώτο της προσωπικό δίσκο με πρωτότυπες συνθέσεις με τον τίτλο Qualia. Αυτή τη στιγμή εργάζεται πάνω στο νέο της project, το Permathea. Το πρώτο single κυκλοφόρησε στα τέλη Μαρτίου με τον τίτλο Disco Blues και αποτελεί μία αφιέρωση σε όσους επιβιώνουν μέσα από την τέχνη, καθώς γίνονται κομμάτι αυτής.

ΠΕΜΠΤΗ 13 ΙΟΥΛΙΟΥ 2023

ΩΡΑ 20:30