21/10/2020

Αποτελέσματα 5ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μουσικής 2020 | Όμιλος για την UNESCO

Αποτελέσματα  5ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μουσικής 2020 | Όμιλος για την UNESCO

                                                         

Ο Όμιλος για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος, υπηρετώντας τα ιδανικά του Πολιτισμού και θέλοντας να καταστεί αρωγός των νέων μουσικών ταλέντων της πατρίδας μας, πραγματοποίησε τον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μουσικής, για το έτος 2020, με την υποστήριξη του Ωδείου Φίλιππος Νάκας, στην Αίθουσα Συναυλιών του Ωδείου στις 16, 17 και 18 Οκτωβρίου.
 
Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 75 έφηβοι και ενήλικες (12 ως 30 ετών) μαθητές, σπουδαστές και απόφοιτοι Ωδείων, Μουσικών Σχολών και Πανεπιστημίων από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό, οι οποίοι διαγωνίστηκαν στις κατηγορίες: Πιάνο, Κλασικό Τραγούδι, Παραδοσιακό Τραγούδι, Έγχορδα, Κιθάρες και Πνευστά.

 

Τις επιτροπές του διαγωνισμού πλαισίωσαν κορυφαίοι σολίστες και εξάρχοντες των μεγάλων ελληνικών ορχηστρών, διακεκριμένοι λυρικοί τραγουδιστές, έμπειροι μουσικοί παιδαγωγοί, που στάθηκαν με εκτίμηση και αγάπη στους διαγωνιζόμενους, συγχαίροντας την προσπάθεια, το καλλιτεχνικό επίπεδο και το ήθος τους.
Πρόεδρος του διαγωνισμού ήταν ο καταξιωμένος μουσικοσυνθέτης Δημήτρης Παπαδημητρίου. 

 

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής :

 

ΕΓΧΟΡΔΑ  ΕΦΗΒΩΝ 

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά): Γιάννης Γεωργιάδης, Μιρέλα Ρούτση - Μαντά, Ζήσιμος Σουλκούκης, Στέλλα Τσάνη, Γιάννης Χατζηλοϊζου.

1ο Βραβείο: ΧΑΝΤΖΑΡΗ  ΕΡΑ του Γκεντιάν – 13 ετών – Χαλάνδρι (Βιολοντσέλο) 
2ο Βραβείο: ΓΚΑΝΑ  ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Αργυρίου – 18 ετών – Λάρισα (Βιολί)

2ο Βραβείο: ΝΑΧΜΙΑΣ   ΗΛΙΑΣ του Δαυίδ – 17 ετών – Θεσσαλονίκη (Βιολί)
3ο Βραβείο: ΣΕΦΕΡΗ  ΑΡΤΕΜΙΣ του Αναστασίου – 13 ετών – Ελληνικό Αττικής (Βιολί)
Έπαινος: ΠΥΛΑΡΙΝΟΣ  ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ του Ραφαήλ – 15 ετών – Νέα Σμύρνη (Βιολί)
Τιμητικός έπαινος: ΚΟΝΤΟΛΕΩΝ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ιωάννη – 18 ετών – Κύθηρα (Παρ/κό Βιολί)
 

ΕΓΧΟΡΔΑ  ΕΝΗΛΙΚΩΝ 

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά): Γιάννης Γεωργιάδης, Μιρέλα Ρούτση – Μαντά,  Ζήσιμος Σουλκούκης, Στέλλα Τσάνη, Γιάννης Χατζηλοϊζου

2ο Βραβείο: ΚΑΚΟΛΥΡΗ ΔΡΟΣΙΑ του Ιωάννη – 27 ετών – Εξάρχεια (Βιολί)

 

------------------------------------------

ΠΝΕΥΣΤΑ ΕΦΗΒΩΝ  

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά): Παναγιώτης Ζαφειρόπουλος, Στάθης Μαυρομάτης, Κώστας Νούσιας, Θανάσης Σκαρλάτος, Χρήστος Ωραιόπουλος

1ο Βραβείο: ΒΑΛΤΑΔΩΡΟΥ ΦΑΝΗ του Ευθυμίου – 18 ετών – Καλαμπάκα (Φλάουτο)
1ο Βραβείο: ΒΑΛΛΙΟΣ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ του Θεοδώρου – 17 ετών – Θρακομακεδόνες (Φαγκότο)
2ο Βραβείο: ΤΖΑΝΕΤΑΚΗΣ  ΜΑΡΙΟΣ του Ιωάννη – 16 ετών – Καβάλα (Φλάουτο)
Έπαινος: ΓΚΙΚΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ιωάννη – 17 ετών – Μαγούλα Αττικής (Τρομπέτα)
Έπαινος: ΦΡΑΣΙΝΑ  ΤΙΜΟΘΕΟΣ του Κωνσταντίνου – 17 ετών – Καματερό Αττικής (Τρομπέτα)

 

ΠΝΕΥΣΤΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ  

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά): Παναγιώτης Ζαφειρόπουλος, Στάθης Μαυρομάτης, Κώστας Νούσιας, Θανάσης Σκαρλάτος, Χρήστος Ωραιόπουλος

1ο Βραβείο: ΚΟΝΤΟΥ ΡΑΦΑΗΛΙΑ – ΕΙΡΗΝΗ του Στυλιανού – 22 ετών Τρίκαλα Θεσσαλίας (Φλάουτο)

---------------------------------------

 

ΚΙΘΑΡΑ

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά): Μαρία Αναγνωστοπούλου, Βασίλης Μαστοράκης, Ελένη Πάπαρη, Μιχάλης Σουρβίνος, Εύα Φάμπα

1ο Βραβείο: ΘΕΟΔΩΡΟΥΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ – ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ του Στυλιανού – 20 ετών – Κάτω Τούμπα Θεσ/νίκη
2ο Βραβείο: ΠΟΥΛΙΟΣ  ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Γεωργίου – 23 ετών – Χαλάνδρι Αττικής
3ο Βραβείο: ΠΑΛΑΤΖΟΓΛΟΥ  ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Παρασκευά – 25 ετών - Κάτω Τούμπα Θεσ/νίκη
Έπαινος: ΘΕΟΔΩΡΟΥΔΗ  ΕΛΕΝΑ του Στυλιανού – 18 ετών – Ελληνικό Αττικής
Έπαινος: ΓΕΡΑΚΑΚΗΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ευστρατίου – 24 ετών – Ζεφύρι Αττικής

 

----------------------------------------

ΠΙΑΝΟ ΕΦΗΒΩΝ (12 – 15 ετών)

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά):  Μάνια Βλαχογιάννη, Αντώνης Καρατζίκης, Δήμητρα Μαντζουράτου, Ντόρα Μπακοπούλου,  Μιχάλης Παπαγεωργίου, Κριστίν Τοκατλιάν.

1ο Βραβείο: ΚΑΡΑΤΖΙΟΣ – ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΕΚΤΟΡΑΣ του Γεωργίου – 14 ετών – Λάρισα
2ο Βραβείο: ΚΑΡΑΤΖΑΝΟΣ  ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Κωνσταντίνου – 14 ετών – Δάφνη, Αττικής
2ο Βραβείο: ΣΓΟΥΡΟΥ ΕΛΕΝΗ του Σπυρίδωνα – 13 ετών – Αγ. Παρασκευή
3ο Βραβείο: ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του Δημητρίου – 12 ετών – Μαρούσι
Έπαινος: ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΑΜΑΛΙΑ του Νικολάου – 13 ετών – Παγκράτι
 

 

ΠΙΑΝΟ ΕΦΗΒΩΝ (15 – 18 ετών)

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά): Μάνια Βλαχογιάννη, Αντώνης Καρατζίκης, Δήμητρα Μαντζουράτου, Ντόρα Μπακοπούλου, Μιχάλης Παπαγεωργίου, Κριστίν Τοκατλιάν.

1ο Βραβείο: ΛΙΑΝΟΣ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου – 15 ετών – Αχαρναί
2ο Βραβείο: ΖΕΡΒΑΚΗ  ΕΛΙΣΑΒΕΤ του Χρήστου – 17 ετών – Αθήνα
3ο Βραβείο: ΖΗΣΗΣ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ευαγγέλου – 16 ετών – Παγκράτι
3ο Βραβείο: ΓΙΟΦΤΣΙΔΟΥ ΑΘΗΝΑ του Νικολάου – 16 ετών – Κομοτηνή
 

 

ΠΙΑΝΟ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά): Μάνια Βλαχογιάννη, Αντώνης Καρατζίκης, Δήμητρα Μαντζουράτου, Ντόρα Μπακοπούλου, Μιχάλης Παπαγεωργίου, Κριστίν Τοκατλιάν και ο Πρόεδρος του διαγωνισμού, Δημήτρης Παπαδημητρίου.

1ο Βραβείο: ΠΑΠΠΑΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Άγγελου – 20 ετών – Τρίκαλα Θεσσαλίας
2ο Βραβείο: ΜΑΡΜΑΤΑΚΗΣ  ΠΥΡΡΟΣ – ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Μιχαήλ – 22 ετών – Αθήνα
3ο Βραβείο: ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗ  ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ του Οδυσσέα – 28 ετών – Παλαιό Φάληρο
3ο Βραβείο: ΦΛΟΚΑΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ηλία – 22 ετών – Ζωγράφου
3ο Βραβείο: ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ  ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Φωτίου – 22 ετών – Αγ. Παρασκευή
3ο Βραβείο: ΚΑΡΑΤΖΑΝΟΥ  ΝΑΤΑΛΙΑ του Κωνσταντίνου – 19 ετών – Δάφνη Αττικής

------------------------------------------


ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά): Μάνια Βλαχογιάννη, Νάντια Καραγιάννη, Σόνια Μιλένκοβιτς, Ζαφειρώ Χατζηφωτίου.

1ο Βραβείο: ΗΛΙΑΚΗΣ  ΜΑΡΙΟΣ - ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ του Νικολάου – 26 ετών – Καισαριανή
3ο Βραβείο: ΜΑΡΟΥΓΚΑ  ΑΘΗΝΑ του Στυλιανού – 20 ετών – Νέος Κόσμος
 

-------------------------------------------


ΜΟΝΩΔΙΑ

Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά): Μάνια Βλαχογιάννη, Βασιλική Καραγιάννη, Αντώνης Κορωναίος, Ανδρέας Κουλουμπής,  Σόνια Μιλένκοβιτς, Ζαφειρώ Χατζηφωτίου και ο Πρόεδρος του διαγωνισμού, Δημήτρης Παπαδημητρίου.  


1ο Βραβείο
: ΜΠΟΤΩΝΗ - ΚΟΥΡΑΤΣ  ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Σέργιου – 26 ετών – Αθήνα
1ο Βραβείο: ΣΥΚΙΩΤΗ  ΒΙΒΗ του Χρήστου – 28 ετών – Νίκαια
2ο Βραβείο: ΚΥΡΤΣΟΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ιωάννη – 29 ετών – Θέρμη Θεσσαλονίκης
3ο Βραβείο: ΜΟΥΣΙΚΑΣ  ΑΓΓΕΛΟΣ του Κωνσταντίνου – 21 ετών – Πειραιάς
Έπαινος: ΦΥΣΣΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ – ΜΑΡΙΑ του Εμμανουήλ – 23 ετών Κέρκυρα
Έπαινος: ΣΜΕΡΔΗ ΑΘΗΝΑ του Οδυσσέα – 27 ετών – Παγκράτι
Έπαινος: ΓΕΩΡΓΑΝΤΑ ΣΟΦΙΑ του Ευαγγέλου – 26 ετών – Ηλιούπολη