25/02/2019

Θρίαμβος για τους μικρούς συνθέτες του Ωδείου Φίλιππος Νάκας

Junior Original Concert
Οι μικροί συνθέτες του Ωδείου Φίλιππος Νάκας ερμήνευσαν τις συνθέσεις τους και... θριάμβευσαν

Το Junior Original Concert (JOC) είναι μία ιδιαίτερη συναυλία. Ξεκίνησε το 1972 στην Ιαπωνία και δίνει την ευκαιρία σε παιδιά που παρακολουθούν τα συστήματα της Yamaha να συνθέσουν τα δικά τους έργα και να τα ερμηνεύσουν μπροστά σε κοινό. Αυτή είναι άλλωστε η φιλοσοφία των Μουσικών Σχολείων Yamaha, να εκφράζει ο μαθητής ελεύθερα τον εαυτό του και τα συναισθήματά του μέσα από τη μουσική. Το JOC είναι ένα βήμα για τα παιδιά να παρουσιάσουν τις δικές τους συνθέσεις, να ενθαρρυνθούν στην ανάπτυξη και εξέλιξη της μουσικότητάς τους.

Στο Junior Original Concert που δόθηκε την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου στην Αίθουσα Συναυλιών Φίλιππος Νάκας (Αθήνα),  ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους 21 μικροί συνθέτες των τάξεων Junior Extension Course και Junior Step Fundamental Course, που παρακολουθούν μαθήματα με καθηγήτριες τις: Ντόρα Καλλιγά, Αθηνά Κριεκούκη, Έφη Γκανά, Πόπη Μαλαπάνη:

Άγγελος Γκολφινόπουλος | Αντριάνα Κορκούτη | Εφραίμ-Παναγιώτης Μαρούλης
Ηλέκτρα-Ευσταθία Τσακαγιάννη | Νεφέλη Αναγνωστοπούλου | Αγγελική Μαρατσώλα
Αγγελίνα Λουκέρη | Θάνος Σκαλίδης | Θανάσης Μπακόλας | Γιώργος Φιλιππουπολίτης
Ερρίκος Χανιώτης | Αναστασία Νικολακέα  | Μελίτα Μανιώτη  | Ρία Παπαϊωάννου | Παναγιώτης Μαλλιώρης
Μαρίλια Κονδύλη | Ντορίνα Κασαπίδη | Αναστασία Κόβε  | Μαριάνθη Κοκκίνου | Αγγελική Ματράγκα | Χρυσηίδα Οικονομοπούλου

Για τα μικρά σύνολα συνεργάστηκαν επίσης οι τάξεις βιολιού των Ελένης Παπαδοπούλου, Νεφέλης Λιούτα, Μενέλαου Παπαδανιήλ & φλάουτου της Μαριλένας Δωρή.

Οι συνθέτες μας ξεκίνησαν από ένα απλό μοτίβο, μία έμπνευση, μια δική τους μουσική ιδέα και με τη συνδρομή των καθηγητριών τους, μετά από πολύμηνη προετοιμασία, το μοτίβο έγινε σύνθεση που παρουσιάστηκε ολοκληρωμένη από τους ίδιους.

Το πρωτότυπο αυτό project συνοψίζει τον κόπο και την προσπάθεια των μικρών μαθητών, που δεν περιορίζονται στο να διαβάζουν και να ερμηνεύουν την παρτιτούρα αλλά δημιουργούν τη δική τους μουσική και τη μοιράζονται με το κοινό.

Δείτε φωτογραφικά στιγμιότυπα ΕΔΩ!