12/04/2022

Η Μαρίνα και η Αιμιλία Γιαννοπούλου στην Ορχήστρα CIVIS

Έχουμε μπει στην τελική ευθεία για τη συναυλία της ευρωπαϊκής ορχήστρας του προγράμματος CIVIS, με συντονιστή το Πανεπιστήμιο Aix-en-Marseille.

Η Μαρίνα και η Αιμιλία Γιαννοπούλου, που αποφοίτησαν τον περασμένο Ιούνιο από το Ωδείο και από την τάξη βιολιού του Μενέλαου Παπαδανιήλ με Άριστα και Α' Βραβείο, επελέγησαν μετά από ακροάσεις να εκπροσωπήσουν το ΕΚΠΑ στα πρώτα βιολιά της ορχήστρας. Προετοιμάζονται ήδη λοιπόν με άλλους μουσικούς από τα οκτώ Πανεπιστήμια του Δικτύου CIVIS στη Μασσαλία για να παρουσιάσουν το μνημειώδες έργο του G. Mahler: Συμφωνία Νο 1 “Titan”.

Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 16 Απριλίου στο Théâtre National La Criée της Μασσαλίας και θα μεταδοθεί διαδικτυακά με live streaming.

Καλή επιτυχία!