21/01/2019

Σεμινάριο Σύνθεσης με τον Πάνο Λιαρόπουλο / Berklee

Σεμινάριο Σύνθεσης με τον

Πάνο Λιαρόπουλο / Berklee

“Σκέψεις για τη σύνθεση μιας όπερας στις αρχές του 21ου αιώνα.”

Σεμινάριο Σύνθεσης με τον

Πάνο Λιαρόπουλο / Berklee College of Music - Associate Professor of Composition

Θα ακολουθήσει συζήτηση και σχολιασμός έργων των σπουδαστών του Ωδείου.

Ο Πάνος Λιαρόπουλος απέσπασε πρόσφατα Fulbright Scholar Award - ακαδημαϊκή υποτροφία που διαρκεί για ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο ή για ένα ακαδημαϊκό έτος και χορηγείται για την εκπόνηση ενός συγκεκριμένου ερευνητικού/διδακτικού/καλλιτεχνικού έργου. Η υποτροφία τού δόθηκε για τη διεξαγωγή τριών διαφορετικών εγχειρημάτων: – Ηχογράφηση, βιντεοσκόπηση και ψηφιακή αρχειοθέτηση της οργανικής και φωνητικής παραδοσιακής μουσικής των Μικρών Κυκλάδων, όπως αυτή εξελίσσεται στις αρχές του 21ου αιώνα και τη δημιουργία ενός οπτικοακουστικού ψηφιακού αρχείου όπου θα διατηρηθούν νέες ηχογραφήσεις Ελληνικής παραδοσιακής μουσικής. – Διδασκαλία σεμιναρίου στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών με θέμα την Ελληνική Εθνική Μουσική Σχολή, και τέλος, – Επεξεργασία του αρχείου του Γιάννη Κωνσταντινίδη (1903-1984), ενός από τους σημαντικότερους Ελληνες συνθέτες της γενιάς του, το έργο του οποίου είναι εμπνευσμένο (και) από την ελληνική παραδοσιακή μουσική».

Ο Παναγιώτης Λιαρόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα. Είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος στη Σύνθεση από το Πανεπιστήμιο Βοστώνης (Boston University) όπου σπούδασε ως υπότροφος του ιδρύματος Fulbright κοντά στον Θόδωρο Αντωνίου και τον Lukas Foss και αποφοίτησε λαμβάνοντας τιμητική διάκριση για εξαιρετική επίδοση στη Σύνθεση στα Ανώτερα Θεωρητικά. Σπούδασε πιάνο και ανώτερα θεωρητικά στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών και σύνθεση στο Νέο Ωδείο Θεσσαλονίκης με τον Χρήστο Σαμαρά. Είναι επίσης απόφοιτος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Οι συνθέσεις του περιλαμβάνουν έργα για σόλο όργανα, για σύνολα μουσικής δωματίου, καθώς και για ορχηστρικά σύνολα. Έργα του έχουν εκτελεστεί και διακριθεί στις ΗΠΑ, στην Ελλάδα καθώς και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Ανάμεσα στις διεθνείς διακρίσεις έργων του συμπεριλαμβάνεται και το πρώτο βραβείο στο διεθνή διαγωνισμό σύνθεσης ALEA III (2002) για το έργο Orientations Beta για Μέτζο Σοπράνο και Ορχήστρα Δωματίου και το δεύτερο βραβείο για το Κοντσέρτο για Φλάουτο και Ορχήστρα στο διεθνή διαγωνισμό σύνθεσης Δημήτρη Μητρόπουλου (2005).

Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2019

Ώρα  18:00