Εισαγωγή σε Ευρωπαϊκά Μουσικά Πανεπιστήμια και Ακαδημίες

Τμήμα Προετοιμασίας για τις Εισαγωγικές Εξετάσεις Θεωρητικών σε Μουσικές Ακαδημίες και Πανεπιστήμια της Ευρώπης (που ρυθμίζονται από την European University Association) σε επίπεδο Bachelor και Master.

Στόχος είναι η προετοιμασία υποψήφιων σπουδαστών που ενδιαφέρονται για την εισαγωγή σε Μουσικά Ιδρύματα της Ευρώπης και περιλαμβάνει τη μουσική προετοιμασία για τις θεωρητικές εξετάσεις σε επίπεδο Bachelor και Master βάσει των προδιαγραφών του Ιδρύματος προτίμησης του υποψηφίου.
Απευθύνεται σε:
-Συνθέτες.
-Εκτελεστές μουσικών οργάνων.
-Πτυχιούχους ή Διπλωματούχους οργάνων.
-Σπουδαστές και απόφοιτους Τμημάτων Μουσικών Σπουδών των Ελληνικών Πανεπιστημίων.
-Απόφοιτους Λυκείου.

Μαθήματα:
-Στην Αγγλική γλώσσα.
-Ατομικά ή Ομαδικά.
-Ιδανική διάρκεια φοίτησης 10 μήνες.
-Δημιουργία Portfolio για τους συνθέτες.
-Για τους υποψήφιους στα Μουσικά Ιδρύματα του Ηνωμένου Βασιλείου δίνεται η δυνατότητα προετοιμασίας θεωρητικών εξετάσεων στο ABRSM Grade 8.

H προετοιμασία γίνεται στο Παράρτημα Θεσσαλονίκης από τον συνθέτη και καθηγητή του Ωδείου Χρίστο Ντόβα.