O Διονύσης Μαλλούχος, νέος καλλιτεχνικός διευθυντής του Ωδείου
Νέα Καθηγητών

O Διονύσης Μαλλούχος, νέος καλλιτεχνικός διευθυντής του Ωδείου

Από την έναρξη του εκπαιδευτικού έτους 2022-23, την καλλιτεχνική διεύθυνση του Τομέα Κλασικής Μουσικής του Ωδείου Φίλιππος Νάκας αναλαμβάνει ο καταξιωμένος πιανίστας και υπηρέτης της τέχνης Διονύσης Μαλλούχος.

Ο Διονύσης Μαλλούχος, έχοντας ήδη διαγράψει μια σοβαρή πορεία στον χώρο της διδασκαλίας και της μουσικής παιδαγωγικής, αλλά και μια διαρκή ενεργό συμμετοχή στα καλλιτεχνικά δρώμενα του τόπου μας, ανήκει στους μουσικούς που έχουν προσφέρει με όλες τους τις δυνάμεις στις προσπάθειες για μια αρτιότερη καλλιτεχνική παιδεία και για την επακόλουθη άνοδο του πολιτιστικού επιπέδου της χώρας μας. Σημαντικός σολίστ πιάνου με μεγάλη εμπειρία ως τηλεοπτικός και ραδιοφωνικός σεναριογράφος, παραγωγός και παρουσιαστής και καλλιτεχνικός διευθυντής σεμιναρίων και ωδείων, έχει την πείρα και τις γνώσεις να συμβάλει στην περαιτέρω ανάπτυξη του Ωδείου, συμβουλεύοντας με ουσιαστικό τρόπο τους μαθητές και συνεργαζόμενος στενά με τους καθηγητές.

Ο Διονύσης Μαλλούχος παραλαμβάνει από τον Ευάγγελο Κοκκόρη, που μετά από μία 20ετία και πλέον στην κεφαλή του Τομέα Κλασικής Μουσικής του Ωδείου με την ιδιότητα του καλλιτεχνικού διευθυντή, συνταξιοδοτείται. Τις δεκαετίες που πέρασαν ο Ευάγγελος  Κοκκόρης ήταν πάντοτε παρών σε όλες τις δραστηριότητες του Ωδείου και με τη διδασκαλία του στα ανώτερα θεωρητικά, αλλά και σε πλειάδα σεμιναρίων επηρέασε μια ολόκληρη γενιά νέων μαθητών μας.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΝΕΑ